Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Katalog

Logowanie
Home Stany zachowania

Stany zachowania

 

UNCIRCULATED (UNC, I)

Wyśmienity okaz. Papier jest czysty i sztywny bez przebarwień. Rogi - ostre, bez zaokrągleń. Banknot cechuje również naturalny połysk. Nie posiada zgięć powstałych najczęściej przy liczeniu w kasie i jego stan nie podlega dyskusji.

 

 

 

Rys 1 UNC, I

ABOUT UNCIRULATED (AU, I-)

Banknot może posiadać drobne zagięcia narożników lub jedno przegięcie przez środek, ale nie oba. Walor w stanie AU nie może być złamany. Papier - czysty i świeży z naturalnym lśnieniem. Rogi również nie są zaokrąglone.

Rys 2, rys 3 AU, I-

EXTREMELY FINE (EF, XF, II)

W stanie II dopuszczalne są maksymalnie trzy lekkie zgięcia lub jedno złamanie. Papier jest czysty i świeży. Rogi mogą być jedynie delikatnie zaokrąglone, przyjmowane są również drobne ślady zużycia w miejscach gdzie zgięcia dochodzą do krawędzi.

Rys 4, rys 5 EF, XF, II

Rys 6 EF/VF, II/III


VERY FINE (VF, III)

Atrakcyjny banknot ale może mieć kilka zgięć, zarówno poziomych jaki i pionowych. Możliwe jest aby papier był delikatnie przybrudzony lub kolory lekko rozmyte, natomiast papier jest ciągle stosunkowo świeży i sztywny, nie sflaczały. Nie ma naddarć marginesów aczkolwiek krawędzie wykazują ślady zużycia. Rogi są zużyte ale nie całkiem zaokrąglone.


 

Rys 7 VF, III

FINE (F, IV)

Banknot z wieloma zagięciami, złamaniami i zagnieceniami. Papier może być już sflaczały. Krawędzie wykazują znaczne ślady zużycia z drobnymi naddarciami marginesów ale nie dochodzącymi do rysunku. W środku nie może być dziurki od zgięć. Kolory są czyste ale już nie świeże.

 

 

Rys 8 F, IV

 

VERY GOOD (VG, V)

Mocno zużyty, wymaltretowany banknot ale ciągle w całości. Narożniki mogę być już mocno zniszczone, zaokrąglone i ponadrywane. Naddarcia mogą dochodzić do rysunku a w środku możliwa dziurka od zginania. Możliwe przebarwienia czy plamy. Banknot ponaddzierany ale bez brakujących fragmentów.

 

 

Rys 9 VG, V

GOOD (G)

Banknot cechujący się normalnymi zniszczeniami wynikającymi z długiego okresu bycia w obiegu: silne, wielokrotne zgięcia i załamania, plamy, przybrudzenia i przebarwienia, ponaddzierane krawędzie, dziura na środku, okrągłe rogi i ogólnie nieatrakcyjny wygląd. Niewielkie kawałki banknotu mogą być brakujące, a banknot może być pomazany.

 

 

Rys 10 GOOD

FAIR (F)

Bardzo zniszczony, brudny i podarty banknot. Większe kawałki banknotu mogę być pooddzierane lub brakujące. Duże części banknotu są niewyraźne.

 

 

 

Rys 11 FAIR

POOR (P)

"Totalna szmata", bardzo zniszczony, poplamiony, podarty i z dużymi ubytkami. Może być posklejany taśmą aby się trzymał w jednym kawałku. Taki banknot jest brany pod uwagę w kolekcji jedynie w przypadku bardzo rzadkich egzemplarzy lub gdy jest to w ogóle jedyny znany egzemplarz danego banknotu.

 

 

Rys 12 POOR

 

Źródło:

- Tłumaczenie z angielskiego stanów zachowania banknotów według IBNS member no.9060 przez Damiana Marciniaka - www.domel103.pl

- J. Parchimowicz, T. Borkowski "Katalog Banknotów Polskich i z Polską Związanych"

- Cz. Miłczak "Katalog Polskich pieniędzy papierowych od 1794"

- L. Kokociński "O metodzie pisania katalogów aukcyjnych - na marginesie aukcji nr 9 WCN z maja 1995 r." BN nr3(299)/1995

Poprawiony (piątek, 08 października 2010 14:34)