Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Katalog

Logowanie
Home 30. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

30. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

Banknot wydany z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Jest to nasz drugi projekt po emisji z okazji „600 - lecia Bitwy pod Grunwaldem”. Również tutaj zastosowaliśmy szereg zabezpieczeń przed kopiowaniem:

-  znaki ultrafioletowe charakterystyczne tylko dla tego banknotu

- nazwisko projektantów również świecące tylko pod wpływem światła UV

- rysunek Recto-verso logo 30. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” wykonanego przez Wiesława Grzegorczyka

- indywidualna seria AB oraz numer, nadawany każdemu banknotowi

- papier z unikalną teksturą

 

Awers banknotu przedstawia na pierwszym planie Lecha Wałęsę – byłego prezydenta i przewodniczącego NSZZ „Solidarność" . Nad jego lewą ręką umieszczone zostało hasło „Za wolność, prawo i chleb” – główne hasło protestujących robotników Czerwca’56. W centralnej części znajduje się logo NSZZ „Solidarność”, a na nim sześć dat głównych strajków robotniczych, które przyczyniły się do powstania związku. W tle znajduje się powtarzane logo 30 rocznicy powstania związku oraz daty 1980 – 2010. Data znajdująca się na banknocie – 31 sierpnia  nawiązuje do porozumienia zawartego w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, a Komisją Rządową.


Na rewersie przedstawiliśmy część hymnu NSZZ „Solidarność”, którego autorem jest Jerzy Narbut. Obok znajduje się stylizowany pomnik upamiętniający ofiary Grudnia’70, znajdujący się na Placu Solidarności w
Gdańsku. W lewej i dolnej części znajduje się indywidualny numer banknotu oraz klauzura „Banknot kolekcjonerski. Nie jest prawnym środkiem płatniczym.”

•    Data emisji: 20 sierpnia 2010 r.

•    Nakład: 100 sztuk

•    Wymiary: 139 x 69 mm

•    Cena emisyjna: 10 zł