Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Katalog

Logowanie
Home 600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem

600. rocznica bitwy pod Grunwaldem

Banknot wydany z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Pomimo, iż jest on wydany prywatnie, wyglądem przypomina dotychczasowe emisje banknotów kolekcjonerskich wydawanych przez PWPW S.A. Zawiera także szereg zabezpieczeń:

-  znaki świecące w świetle ultrafioletowym

- nazwisko projektantów również świecące tylko pod wpływem światła UV

- rysunek Recto-verso krzyża Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego

- indywidualny numer, nadawany każdemu banknotowi

- papier z unikalną teksturą


Na awersie banknotu umieszczono w górnej, środkowej części nazwę łączących się państw: Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Poniżej znajduje się kontur ówczesnych ziem polskich i litewskich oraz portret króla Władysława Jagiełły, między nimi zaś herb Polski, z dokładną datą rocznicy. Najniżej znajdują się słowa „Bogurodzicy” – pieśni odśpiewanej przez nasze wojska bezpośrednio przed bitwą. W głównej części po lewej stronie znajduje się wspomniany wcześniej obraz Recto-verso krzyża krzyżackiego. Z prawej strony banknot zamyka pionowa data bitwy, natomiast z lewej umowna wartość banknotu.

Rewers przedstawia w środkowej części reprodukcję obrazu Jana Matejki – „Bitwa pod Grunwaldem”, za nim krzyżują się dwa miecze symbolizujące te, otrzymane od wojsk krzyżackich przed bitwą. Poniżej umieszczono klauzurę „Banknot kolekcjonerski dla uczczenia 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem”, indywidualny numer banknotu oraz drugą część ilustracji Recto-verso. Z prawej strony znajduje się umowny nominał, natomiast z lewej powtórzono serię i numer.

·         Data emisji: 25 kwietnia 2010 r.

·         Nakład: 500 sztuk

·         Wymiary: 138 x 69 mm

·         Cena emisyjna: 10 zł